Čím nižší podíl výše úvěru k hodnotě nemovitosti, tím nižší úroková sazba. Pokud můžete část svých volných peněžních prostředků použít k částečné mimořádné splátce, snížíte tak celkovou výši nového úvěru a můžete získat ještě nižší úrokovou sazbu.

S procesem refinancování začněte včas a zajímejte se o nabídky na trhu s dostatečným časovým předstihem. Oslovte takovou banku, která vám již nyní umožní uzavřít smlouvu a zajistit si tak nízký úrok i do budoucna. V Expobank CZ vám umožníme sjednat úvěr i několik měsíců před koncem fixace vaší stávající hypotéky.

Zejména menší banky, jako je právě Expobank CZ, jsou obvykle pružnější v refinancování a nabízejí klientovi zajímavé výhody. Dokážeme vyřešit i složitější případy či větší hypoteční úvěry, které jsou pro velké banky nestandardní. Za klienta provedeme i celou řadu úkonů, které musí při sjednání nové hypotéky zajistit sám, nabídneme zajímavý úrok a umožníme klientovi uzavřít smlouvu s dostatečným předstihem již nyní, kdy jsou úrokové sazby na nízké úrovni.

Refinancování obvykle klienti volí v době, kdy jim končí fixace stávajícího úvěru, který uzavřeli s vyšší úrokovou sazbou než je aktuálně nabízená na trhu, protože splacení stávajícího úvěru je při konci fixačního období bezplatné. Ale refinancovat lze v podstatě kdykoli, jen je třeba vzít v úvahu penalizaci za předčasné splacení úvěru. O částku tohoto poplatku je možné hypotéku u nové banky navýšit. Navíc je často možno úvěr navýšit i pro další účely (rekonstrukce, stavební úpravy, vypořádání majetkových podílů na nemovitosti apod.)

Aktuálně je nejen podle odborníků Expobank CZ vhodný čas na investice do nemovitostí, zejména pro vlastní bydlení. Ceny nemovitostí poklesly a sazby hypoték jsou aktuálně na historických minimech. Jak ale vybrat tu pravou hypotéku a na co si dát pozor? Tradičně je hlavním srovnávacím parametrem výše úrokové sazby. Aktuálně jsou sazby velmi nízko, další pokles už není příliš pravděpodobný a situace je tedy pro pořízení hypotéky velmi příznivá. Tento stav ale nemusí trvat dlouho. Při výběru hypotéky je třeba dodržet několik základních pravidel.

  • Pravidlo 1: Neřiďte se pouze výší nabízeného úroku! Prozkoumejte i další parametry jako je délka fixace úrokové sazby, nutnost zakoupit si další finanční produkty nebo výše poplatků apod. Získejte více nabídek a vyberte si spolehlivou banku.
  • Pravidlo 2: Myslete na zadní kolečka a nechte si vždy dostatečnou finanční rezervu! Optimálně ve výši obvyklých výdajů na 6 měsíců a nevydávejte se ze všech úspor. Vezměte si raději hypotéku s delší splatností a nižšími měsíčními splátkami, aby vás případný výpadek pravidelného příjmu, např. ve formě ztráty zaměstnání, mateřské dovolené či dlouhodobé nemoci, nezaskočil. Toto riziko lze ošetřit také vhodným pojištěním.
  • Pravidlo 3: Komunikujte s bankou! Hypotéka není neměnná a lze s ní pracovat a podle potřeby ji upravit. Během splácení hypotéky mohou nastat různé životní situace jako mateřská dovolená, rozvod, získání většího finančního obnosu nebo záměr nemovitost zatíženou hypotékou prodat apod. Hrát si na „mrtvého brouka“ se opravdu nevyplácí.